Работа по празниците: Колко ще ни платят, ако се трудим през почивните дни на септември
С началото на месец септември и стартът на новата образователна година идва краят и на летните отпуски, само че не и на опциите за отмора. 6 септември – денят, в който означаваме Съединението на Княжество България и Източна Румелия, се пада петък по този начин ще почиваме общо три дни. Ако сте си взели дните и преди този момент (от понеделник до четвъртък), удоволствието се усилва и става повече от седмица. Ще почиваме и за 22 септември , когато означаваме Обявяването на независимостта на България. Денят се пада неделя и по тази причина ще почиваме в понеделник (23 септември).
Колко дни ще почиваме през септември
Ако обаче се постанова да работите, от ИА „ Главна ревизия по труда “ (ИА ГИТ) дават уточнения какво би трябвало да имаме поради относно заплащането през тези почивни дни .
22 септември 2024 година е формален празник, който се компенсира с спомагателен почивен ден, защото се пада в неделя. Според Кодекса на труда, когато формалните празници съответстват със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, затова 23 септември – понеделник, е почивен ден. При работа в почивни и неприсъствени дни с увеличение от 75% се заплаща единствено изключителният труд . За положения труд в дните на формален празник, които през месеца са 6 септември и 22 септември, всички работещи наложително получават двойно заплащане, показват от Инспекцията по труда. Ако този труд се явява и ексклузивен, той също се заплаща със 100% нарастване, заради което възнаграждението в този случай доближава най-малко четворен размер.
За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на публични празници , както и в почивни и неприсъствени дни, постоянно е и ексклузивен и се разпорежда наложително със заповед на работодателя, с която служащите би трябвало да бъдат осведомени минимум 24 часа преди началото на полагането му. Не е ексклузивен трудът за работещите по график – при сумирано пресмятане на работното време, заради което те имат право само на двойна отплата при работа в празничен ден, допълват от ИА ГИТ.
За седемте месеца на 2024 година контролните органи на Инспекцията по труда са установили 12 512 броя нарушавания по заплащането на труда. От тях 5195 са свързани със заплащането на спомагателни хонорари на чиновниците, каквито се явяват трудът по време на публични празници и изключителният труд. Нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на публични празници, са 859, а тези със заплащането на изключителния труд са 287.
„ За да защитят в най-пълна степен правата си, служащите и чиновниците следва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на ексклузивен труд или поименният график. Това ще разреши контролните органи на Инспекцията по труда да осъществят по-ефективен надзор, в това число при подаден сигнал “, показват от институцията.
На уеб страницата на ГИТ, в рубриката „ Административно обслужване “, е оповестена подробна информация за метода на подаване на сигнали. В работно време хората могат да се обръщат за съвещания и на националния телефон на Агенцията – 0700 17 670.
dariknews.bg